Zaburzenia płynności mowy u dzieci

Zdarza się, że u części małych dzieci w okresie intensywnego rozwoju mowy i języka pojawiają się objawy jąkania. Niepłynność może ustąpić samoistnie lub utrwalać się i nasilać. Rodzice zastanawiają się, czy u ich dziecka niepłynność minie, czy jest to już jąkanie.

Logopedyczny konkurs plastyczny z okazji Europejskiego Dnia Logopedy

W ramach Europejskiego Dnia Logopedy, który obchodzony jest 6 marca zachęcamy wszystkie dzieci z naszego Przedszkola do udziału w konkursie.

Dziecko z dyslalią i wadą zgryzu

Obecnie coraz więcej ortodontów decyduje się na wysłanie pacjenta do logopedy z prośbą o konsultację. Coraz więcej logopedów dostrzega problemy artykulacyjne swoich pacjentów jako wynik nieprawidłowego zgryzu, uniemożliwiającego skuteczną terapię wady wymowy.

Jak Rodzic może stać się „przewodnikiem po świecie mowy” swojego dziecka?

Wrzesień to dla logopedy czas, kiedy przeprowadza w placówce przedszkolnej logopedyczne badania przesiewowe. Z mojego doświadczenia coraz częściej diagnozuję u małych dzieci objawy opóźnionego rozwoju mowy.

Krótkie wędzidełko podjęzykowe – ankyloglosja – wpływ na rozwój dziecka

Wiele dzieci, które uczestniczy w prowadzonej przeze mnie terapii logopedycznej ma skrócone wędzidełko, czyli antyloglosję. Jest to najczęściej wrodzona anomalia języka, charakteryzująca się krótkim wędzidełkiem językowym lub jego wadliwym przyczepem, co skutkuje całkowitym lub częściowym przytwierdzeniem języka do dna jamy ustnej.